Dumping sendromu (DS),gastrojejunostomi ameliyatından sonra ortaya çıkan bir bozukluktur. Ülkemizde görülme olasılığı %10 civarıdır. Pilorun işlevi bozulduğu için besinler aniden jejunuma geçer. Özellikle karbonhidrattan zengin besin alındığında meydana gelir. Besinler iyice sindirilmeden barsağa geçtiğinden alerjik durumlar da oluşur. Besinler birden barsağa geçtiğinden,barsak damarları genişler,ince barsak içine intravasküler kompartmandan sıvı çekilmesine ve bundan dolayı kan volümünde azalmaya sebep olur. Aynı zamanda beyin damarlarında kanlanma azalır.

Dumping sendromlu hastaların,serotonin,vazoaktif intestinal peptid (VİP) gibi hormonların salgısı artmıştır. VIP hormonu barsakta suyun salınımını uyarır ve dolaysıyla diyareyi meydana getirir. Nörotensin, intestinal motoliteyi artırır ve diyareye yol açar. Plazma adrenalin ve noradrenalin düzeylerinin yükseldiği, bu nedenle postprandial dumping semptomlarının sempatoadrenal aktivasyonla birlikte olabileceği kanıtlanmıştır.

 

DUMPİNG SENDROMU İKİYE AYRILIR

1-ERKEN DUMPİNG SENDROMU:

Erken dumping sendromu yemekten hemen sonra başlar ve yaklaşık 45 dk devam eder. Birkaç yıl sürer. Hipertansiyon ve hiperglisemi meydana gelir,sıcaklık hissi,terleme,çarpıntı,yüzde kızarma gibi olumsuz durumlar oluşur. Epigastriumda ağrı,bulantı-kusma ve dolgunluk hissi oluşur. Barsaklar hızlı çalışır ve ishal meydana gelir.

2-GEÇ DUMPİNG SENDROMU:
Yemek yedikten 2-3 saat sonra başlar. 2-5 yıl sürer. Ameliyattan 2-6 ay sonra oluşur. Kol ve bacaklarda titreme,baş ağrısı,baş dönmesi gibi olumsuz durumlar oluşur. Aşırı insülin salınımı sonucu hipoglisemi meydana gelir.

MİDE AMELİYATI İLE BİRLİKTE;

-Barsak hareketleri artar ve diyare oluşur

-Besinler mideyi hızlı terk eder

-HCL ve pepsin salgısı artar

-intrinsik faktör salınımı artar

-Sindirim kanalının PH’ı değişir

-Aşırı kilo kaybı ve malnutrisyon görülür

-Birçok vitamin ve minarel emilimi bozulur

-Dumping sendromu oluşur

DİYET TEDAVİSİ

DS hastalarda diyet oldukça önemlidir. DS’lu hastaların beslenme konusunda bir beslenme uzmanına danışmaları ve önerilen şekilde beslenmeleri kendileri için yararlı olacaktır. Bu hastaların, diyet tedavisinde şunlara dikkat etmeleri gerekir;

-Besinler 6-8 öğünde eşit miktarda alınmalıdır.

-Diyet proteinden zengin,yağdan normal ve karbonhidrattan fakir olmalıdır. Özelikle kan şekerini hemen yükseltecek basit karbonhidratların yerine kompleks karbonhidratlar tüketilmelidir.

-Çok soğuk yiyecek ve içecekler uyarıcı olduğu için tüketilmemelidir.

-Yemek ile birlikte sıvı alınmamalıdır. Yemekten 45 dk önce veya sonra alınmalıdır.

-Hastalar yemekten önce ve sonra dinlendirilmelidir.