İBS, kalın barsakta ağrı,gaz oluşumu,kabızlık ve ishal gibi olumsuz durumların varlığıdır. Barsağın yapısı bozulmamıştır fakat işlevinde aksamalar olur.

İrritabl barsak sendromu sık görülen bir gastro intestinal sistem hastalığıdır. 15- 50 yaş grubunda ve kadınlarda daha fazla görülür. Nedeni tam olarak bilinmemektedir. İBS nedenleri arasında; stres, besin alerjisi,az posalı diyet,kalın barsakta enfeksiyon,divertikülit vardır.

Bulguları ; sık ve sulu gaita(%25 civarı), kabızlık (%75 civarı),dispepsi, bulantı, abdominal gerginlik , isteksizlik ve yorgunluk, sık idrara çıkma, yemeklerle artan dışkılama ile azalan karın ağrısı.

İBS ‘da psikolojik,ilaç ve diyet tedavisi uygulanır.

DİYET TEDAVİSİ

Hastaların bir beslenme ve diyet uzmanına danışmaları ve gerekli bilgiyi almaları gerekir.

Bu hastaların;

-gaz yapıcı besinleri,alkol,sigara,karbonatlı içecekler ve laksatif etki eden besinlerden uzak durmaları gerekir.

-konstipasyon var ise yüksek posalı besinler ,diyare var ise az posalı besinler tüketilmeli.

-kolesistokinin barsak hareketini artırır dolaysıyla ishali azaltmak için az yağlı diyet verilir. Günlük enerjinin %20’si yağlardan gelecek şekilde ayarlanmalıdır.

-kişinin günlük enerjisi yaş, boy,kilo,cinsiyet ve fiziksel aktivitesine göre belirlenmeli.

-ishal ile birlikte sıvı,vitamin ve minarel kaybını önlemek için bol sıvı,sebze meyve tüketilmelidir.

-gastrik basıncı azaltmak için az ve sık beslenilmelidir. ( 5-6 öğün/gün )

-süt ve bazı meyve ve sebzeler hastaya tolere etme durumuna göre verilmelidir.

-kabuklu deniz ürünleri,tuzlanmış ve tütsülenmiş etler, çay ve kahve,sirke,asitli ve gazlı içecekler,soğan, mısır,yulaf,çavdar,çikolata ve katkı maddeleri semptomları artırabilir. Bunların tüketimine dikkat edilmelidir.

DİVERTİKÜLER KOLON HASTALIĞI

Barsak duvarının dışarı doğru cep şeklinde çıkmasına divertiküler denir. Yaşlılarda görülme oranı daha fazladır. Nedenleri ; kolon duvarında zayıflama, şişmanlık,az posalı diyet,bakteriyel enfeksiyonlar, kolon dejenerasyonu, yaşlılık…

Bulguları ;karında gerginlik,karnın alt kısmında ağrı,rektal kanamalar, kabızlık, ağrılı dışkılama,gaz. Sepsis ,ileus,periton irritasyonu,divertikül perforasyonu divertiküler hastalığının komlikasyonlarıdır.

Bu hastalıktan korunmak için; şişmanlığın önlenmesi, barsak fonksiyonların düzeltilmesi ve bol posalı diyet alınması gerekir. Ayrıca aşırı alkol kullanma,aşırı şişmanlık,ani hareketler,ağır egzersizler gibi olumsuz davranışlardan uzak durulmalıdır.