Kolesistit,safra kesesinin iltihaplanmasına denir. Bulguları arasında;ateş,gaz,sırtta ağrı,sarılık,bulantı- kusma ve lökositoz vardır. Kolesistit genel olarak safra yolunda tıkanıklık,safra taşı ve safra yolunda şekil bozuklukları gibi nedenlerden oluşur. Komplikasyonları; pankreatit,perforasyon (delinme), safra kesesi kanseri ve safra kesesi gangrenidir.

Cerrahi yöntem,ilaç ve diyet ile tedavi edilir.

DİYET TEDAVİSİ

Safra kesesi iltihaplanan bir hastanın mutlaka bir beslenme uzmanına danışması gerek ve beslenmesi hakkında merak ettiklerini uzmanına sorması, verilen önerileri dikkate alması gerek.

-hastanın enerji ihtiyacı vücut ağırlığına göre hesaplanmalı, şişman yada zayıf oluşlarına göre enerji ihtiyaçları belirlenmeli.

-günlük alınan yağ miktarını azaltmalı,yağdan gelen enerji %20 civarında olmalı. İltihaplanmanın ilk zamanlarında yağ,safra kesesinin kasılmasına neden olur, safra kesesini uyararak rahatsızlığı artırır.

-zeytin yağı;,taş oluşumunu engeller,hazmı kolaylaştırır,dispepsi oluşumunu önler,safra kesesinin çalışmasına yardımcı olur,safranın emülsifiye edici özelliğini güçlendirir.

-protein miktarı normal düzeyde olmalı günlük enerjinin %12-15’i proteinden gelecek şekilde ayarlanmalıdır.

-yağ miktarı azaltılacağı için karbonhidrat miktarı biraz artırılabilir.

-konstipasyon(kabızlık) varsa posa miktarı artırılmalıdır, 40g/gün.

-vitamin ve minarel yeterli düzeyde verilmelidir.

-safra da taş oluşumunu zorlaştırmak ,için bol bol su tüketilmelidir. En az 2L / gün

KOLESİSTEKTOMİ

Kolesistektomi, safra kesesinin cerrahi yötem ile alınmasıdır. Safra kesesinin işlevinin bozulduğu ve vücutta kalmasının tehlikeli olduğu durumda bu yöntem uygulanır. Safra kesesinin işlevinin bozulmasının nedeni safranın iltihaplanması ve safra yollarında taş bulunmasıdır.

Ameliyattan sonra birkaç ay boyunca az yağlı beslenilmeli ve vücudu alıştırarak zamanla yağ düzeyi normal düzeye çıkarılmalıdır. Ayrıca ameliyattan sonra ishallerin artması da vitamin- minarel ve sıvı kaybına neden olur. Bundan dolayı günlük sıvı tüketimi yeterli düzeyde olmalı ve vitamin ve minarel alımını da yeterli seviyede olmalıdır. Barsak tembelliğini önlemek için lifli gıdalar yeterli düzeyde tüketilmelidir. Yağ içeriği yüksek olan besinlerin ( et,süt,yoğurt,peynir,kuyruk yağı,don yağı,margarin vb ) tüketilmesinden sakınılmalıdır. Az az ve sık sık öğünlerle beslenilmeli böylece vücudun zorlanması önlenmelidir. Safra kesesi alındığında onun işlevini karaciğer ile duedonum arasında yer alan safra kanalı devralır.