Ülseratif kolit, kalın barsağın içini örten tabakanın iltihaplanmasıdır. İltihap ile birlikte ülserde gelişebilir. Bu yüzden ülserle ilişkili anlamına gelen ülseratif kolit adını almıştır. Bu hastalık ilk dönemlerde yalnızca mukozayı tutarken önlem alınmaması durumunda kas tabakası da iltihaplanabilir. Ülseratif kolit her yaşta gelişebilir ama sıklıkla 18-40 yaşlar arası kişilerde görülür.

Bu hastalığın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, genelde genetik eğilim,otoimmün reaksiyon,mikrobiyal ajanlar neden olarak kabul edilmekte. Kronik olarak devam edebileceği gibi tedavi ile de düzeltilebilen bir hastalıktır.

Suyun bir kısmı kalın barsakta geri emilir ama kalın barsağın iç kısmında ki iltihaplanma sebebi ile su geri emilemez ve genelde bununla beraber diyare meydana gelir. En sık bulguları; kanlı mukuslu diyare (10-12 kez/gün), karın ağrısı,makattan kan gelmesi, bulantı kusma,iştahsızlık,malabsorbsiyon, kilo kaybı, elektorolit dengesizliği..

KOMPLİKASYONLARI

Lokal komplikasyonları; apse,fistül,kolon delinmesi,kanser,masif kanama.

Sistemik komplikasyonları; göz lezyonları, deri ve mukoza lezyonları,anemi,poliartrit,hepatobilier sistem hastalıkları.

Hastalık turulove ve WITS kriterlerine göre değerlendirilir. Hastada şiddetli diyare,ateş,taşikardi,anemi varsa, hastalık şiddetli,hafif ve orta şiddetli olarak sınıflandırılır.

TEDAVİSİ

İstirahat ,kan transfüzyonu ,elektrolit dengesizliğinin düzeltilmesi,ek vitamin ve minarel, cerrahi girişimler,psikoterapi, diyet tedavisi gibi tedavi yöntemleri vardır.

DİYET TEDAVİSİ

Ülseratif kolit hastası, beslenme tedavisinde mutlaka bir beslenme uzmanına danışmalı ve verilen diyete uymalıdır. Bu hastalarda iştahsızlık,bulantı-kusma ve ishal çok olduğu için malnutrisyon gelişir. Akut dönemde hastanın durumuna göre enteral veya parenteral beslenme de tercih edilebilir.

-hasta az ve sık beslenmelidir. ( 5-6 öğün/gün)

-az yağlı,az posalı yiyecekleri tercih etmelidir. Yağ türü MCT olmalıdır,yine balık yağının immün sistem üzerinde ki olumlu etkileri kanıtlanmıştır.

-bol proteinli, vitamin ve minarelden zengin bir beslenme programı oluşturulmalıdır. Gerekirse ek vitamin alınmalıdır.

-kızartmalar,acılı,baharatlı,çok yağlı yiyecekler tüketilmemelidir.

-alkollü içecekler,koyu çay,kahve ,çok soğuk içeceklerin tüketimi sınırlandırılmalıdır.