Bir aylık ramazan ayını geride bırakıyoruz. Bununla birlikte günlük beslenme düzenimiz tekrar değişiyor. Ramazan ayı boyunca oruç tutanlarda metabolizma hızı düştü,günlük öğün sayısı azaldı,vücut organları dinlendi,vücut otomatik olarak kendini açlığa susuzluğa ayarladı ve vücut sahura,iftara adepte oldu. Şimdi bedenimiz tekrardan yeni bir beslenme düzeni ile karşı karşıya kalacak ve tekrar kendini ona göre ayarlayacak ama bunu ancak zamanla yapabilecek,bu anlamda bedenimize yardımcı olup bayramın ilk günlerinde aşırı yükleme yapıp,sağlımızdan olmayalım.

PEKİ NE YAPALIM?

-Mutlaka hafif bir kahvaltı ile güne başlayın

-Birden bire aşırı yemek yemek,sunulan bayram şekerlerini,baklava ve diğer tatlı türlerini tüketme ihtiyacı hissetmek ve tüketimde aşırıya gitmek sindirim sisteminizde çeşitli rahatsızlıklara yol açar. Bunu göz önünde bulundurarak hareket edin.

-Artık ramazan bitti,önüme ne gelse yiyeyim düşüncesinden uzak durun

-Nasılsa bayram ayda yılda bir kez oluyor deyip,düzenli ve dengeli beslenmeyi geçicide olsa devre dışı bırakmayın

-Ramazan bayramında sunulan hamur tatlılarını kontrollü tüketin,evinize gelen misafirleri sunulan ikramları yeme konusunda zorlamayın,sizde misafir olduğunuz yerde sunulan ikramları yeme konusunda ısrarlara yenilmeyin.

- Bayram dolaysıyla beslenme düzeninizi ikinci planda tutmayın,tam aksine ramazan bitişi,ikramın bolca olduğu bir zaman dilimi olduğu için beslenmenize her zamankinden daha çok özen gösterin.

-Diyabet hastalığı,kalp-damar hastalığı,kronik hastalığı vb metabolik hastalığı olan hastalar bayramda da besin tüketimlerine dikkat etmeli ve aşırıya kaçmamalılar.

- Az ve sık beslenin.(2.5-3 saat ara ile)

- Su tüketiminize her zaman olduğu gibi dikkat edin.( gün de en az 2 litre su)

-Bayramda da yeterince sebze ve meyve tüketin.( en az 3 porsiyon sebze,2 porsiyon meyve)

-Çocuklarınızı bayramda aşırı çikolata tüketmemeleri konusunda uyarın.

-Kilo vermek isteyenler,ramazanda düşen metabolizma hızını fırsat bilerek bunu değerlendirmeliler ve ramazanın ilk gününden itibaren metabolizma hızını yükseltmemeye dikkat etmeliler.

- Bayramda günde 3-5 çikolatadan fazla yemeyin,o gün çaylarınızı şekersiz için,tatlı yiyecekseniz de çikolatayı başka zamana erteleyin.

ŞEKER GİBİ BAYRAM GEÇİRMENİZ DİLEĞİYLE..